úterý, listopadu 15, 2005

vodní radovánky

asi bych měla začít poněkud obšírněji. v našem skvělém bytečku máme s vodou potíže (viz post "pravidlený přenos z francie"). nejdřív nám (nebo spíš alici, která tu mrzla ve třinácti stupních venku a sedmi uvnitř) na začátku roku netekla teplá. že odpojili plyn? že nikdo neví proč? nu dobrá. když ho opět zprovoznili, vrhly jsme se po vaně jak husy po flusu. leč odtok nefungoval tak, jak bychom si to představovaly. koupily jsme si teda takový to gumový kolečko proti kouskům vlasů, mejdla a pemzy, i zvon jsme si pořídily, všechno marně. měsíc jsme čekaly, až přijede majitelka z teplých krajů, že si jí postěžujeme a uvidíme, co dál.
a teď k aktuální situaci. má čtvrteční rána bývají obvykle zasvěcena maďarštině ("a jak ti jde nemtudom, dítě?" ptá se pravidelně bába). toto bylo ale výjimkou, mohla jsem se dosyta vyválet v posteli, vstát a číst u snídaně měsíc starý Týden. ale ne, takového klidu mi nebylo přáno. takže se probudím, poslepu dojdu do koupelny, protřu zrak, že osprchuji tělo své špinavé. pro jistotu nasadím brýle, protože naše vana trpí něčím, co si obvykle člověk spojí s pojmem gastro-entero (diagnóza: reflux), a není tedy radno do ní vstupovat bez rozmyslu. velice rychle poznám, že i spolubydlící ráno učinila očistě zadost, a pokusím se vanu usměrnit tunou cifu. vana podle svého dobrého zvyku párkrát zaškrchlá a ucpe se docela. voda stojí, já nad ní, vana neodtéká, zato má trpělivost ano. ve čtvrtek to bylo něco málo přes deset dní od doby, kdy jsme upozornily majitelku bytu, že ty trubky nejsou tak úplně v rychtigu, na což nám ona odpověděla, že ano, to je vážné, že upozorní svého dvorního plombiéra. (ten, jsa si vědom, že majitelka je v martiniku a v bytě jen my, dvě chudinky ze země drcené hladomorem, kobylkami a občanskou válkou, už dva měsíce odmítá dokončit práci, která měla být hotová na konci srpna.) i zvednu telefon, vytočím plombiéra a spustím na něj: "dobrý den, tak kdy přijdete na ty trubky?"
dobře, není to ode mě moc fér, ale kůži línou musíme dát do latě my, když už to nezvládli společnými silami poláci s bolkesteinem. i posečkám nějakou tu půlhodinku, než hladina ve vaně klesne, a konečně se osprchuju. klepání na dveře se naštěstí neozve ve chvíli, kdy PRÁVĚ vystupuji z vany s ručníkem jen letmo okolo pasu, to by bylo příliš velké klišé, ale o pár minut později. kdo by to byl řekl, je to soused zezdola. jestli prý nám někde neteče voda. tak mu povídám, že neteče a že přesně to je náš problém. on odpoví, že zato jemu teče, konkrétně ze stropu.
konverzace pak pokračovala dobrou hodinu. nutno přiznat, že soused není zcela normální, běžné životní situace, jako třeba vodu nad hlavou, mu pomáhá řešit jakási "éducatrice" - jeho přítelkyně má dokonce "tutrice", ani nechci vědět, co se pod těmi názvy skrývá. byl by možná i docela milý, kdyby na nás nepořádal pravidelné nájezdy v době večeře a zdlouhavě nás neinformoval o stavu svých tapet. tyto návštěvy jsou zdrojem veselí pro naši slovenskou kamarádku, která si pečlivě vybere místečko mimo zorné pole chudáka souseda a pak na nás vyplazuje jazyk, šilhá, prská, chrochtá a bezostyšně se chechtá.
příběh ucpané vany zůstává prozatím bez pointy, pokud za ni nebudeme považovat to, že si nás instituce honí od čerta k ďáblu jak nadmutý kozy (dvorní plombiér, který si musel myslet, že si asi po ránu nemám s kým popovídat: "no s tímhle já vám nepomůžu, na to nemám povolení, zavolejte pojišťovně." pojišťovna: "když to neteče z pračky, zavolejte správci budovy." správce budovy: "my ale nejsme správci. my jsme správci pouze společných míst, ne bytů, nemáte nějakého známého plombiéra?"). protože v našem pražském bytě nám něco někde kapalo, bublalo nebo teklo neustále (naposledy mámě pršelo ze stropu celý víkend asi před dvěma týdny), cítím se tu vskutku jako doma.

7 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Petře řekl(a)...

Proc kazdy krat, nerozumim nic?...


Snirf.

pseudointelektualka řekl(a)...

t'en fais pas, mon amour... c'est parce que j'utilise un langage hyper compliqué. (parce que j'aime ça!)

Petře řekl(a)...

Ty jsi Sadisticka

dudek řekl(a)...

:D

augustin řekl(a)...

no je pravda, ze vyrazy jako "vrhly jsme se po vaně jak husy po flusu" opravdu ujdou :))

pseudointelektualka řekl(a)...

vida! čtenář!