sobota, února 25, 2006

vaginální

(s třešničkou pro komparativní lingvisty)

poučena z vánoc, dala jsem si k těmto prázdninám pár předsevzetí: 1) odpočinout si, 2) užít si rodinu a kamarády, 3) trošku se kulturně vyžít. náhoda tomu chtěla, že ve mně jak z odpočinku, tak ze vší té kultury zanechala největší dojem vagína.

začalo to nenápadně, na výstavě "v okovech smíchu: karikatura a české umění 1900-1950", kde jako umělecky i společensky významné dílo v jednom z sálů leželo rozevřeno pár sešitů Erotické revue Jindřicha Štyrského (1930-1933). můj chlípný zrak suše přehlédl jistě hodnotné erotické karikatury a zamířil rovnou k psanému slovu, jmenovitě k erotické říkance ze slovácka:

čučoriedka, čučoriedka,
čučoriedka, děučátko,
komu ty dáš, komu ty dáš,
komu ty dáš zakrátko?

komu dám, tomu dám,
komu dobře stojí,
nie takému darebovi,
čo sa píči bojí!

odmalička ctím kromě otce svého a matky své také ještě Lidové Moudro, které se jak známo nikdy nemýlí. inu, musím přiznat, že tohle jedno konkrétní (konkrétní! a jak! konkrétnější lidovou poudačku si lze jen těžko představit!) mnou lehce otřáslo. ale dobrá. to už se tak od umění čeká, že bude šokovat, a bylo by hloupé vidět v toyen druhou boženu němcovou.
mnohem těžší ránu než kultura mi zasadilo nicnedělání. pražský smog v kombinaci s chřipkovou sezónou mě již tradičně odvelel do peřin, abych si odpočinula nad hranici libosti. a že jsem to vzala z gruntu! šestou sérii beverly hills 90210 (ať žije programový ředitel televize prima!) a sue thomas, agentku FBI jsem prokládala ženskými časopisy. no a v jednom takovém jsem objevila článek své oblíbené ireny obermannové o vagíně. píše o tom, jaké je to tam dole "měkké, růžové, jako rozkoš tvarované", jak s tím mají holčičky problém a jak se nakonec naučí obdivovat svou vagínu až skrz kluky. nadto v dalším čísle téhož časopisu píše čtenářka v "dopisu měsíce", jak se ta její jejímu příteli líbí, že je pěkně růžová a že ji takovou žádná jiná nemá.

řeknete si možná, že to nic není, ale na mě bylo prostě za 24 hodin tý frndy nějak moc. najednou se mi zdálo, že už pěknejch pár let celej svět nemluví o ničem jiným, ale pořád ještě to funguje (vzpoměňte si na rozruch okolo vagina Monologues). ač se to nezdá, vagína je prostě atraktivní téma. čas od času nějaká paní v letech napíše něco o svém přirození a je z toho humbuk, že by se ženy konečně měly osvobodit a podívat se mu do tváře. mluví se o tom tolik, že úplně slyším, jak by onu slováckou lidovou libovolná hrdinka Sexu ve městě přetvořila v bezva životní pravdu: otevře-li se Muž vagíně, otevře se Vagína jemu. no a já to nechápu. co je proboha na vagíně tak úžasnýho?
napadají mě dvě vysvětlení, proč nesdílím to všeobecné nadšení okolo vagíny. to první je, že na to jsem ještě malá a až budu starší, pochopím to sama. začnu se okolo čtyřicítky zabývat vagínou stejně intenzivně jako všechny ostatní ženy přede mnou a po mně. dojde mi, že kariéra je pomíjivá a děti nevděčné, zatímco vagína zůstává. prostě to na mě přijde, začnu se obracet do sebe a budu o ní muset přemýšlet, mluvit, psát... kdo ví, třeba mě bude obří díra pronásledovat i ve snech!
druhé možné vysvětlení zní, že jde o problém specifický našim matkám, tedy generaci, která na západě i na východě prožívala dětství ve společnosti ještě více či méně prudérní, ale v produktivním věku už využívala výdobytků feministek, respektive socialismu. mají naše matky snad vůči své ženskosti tak rozporuplný vztah proto, že se za ni tak trochu stydí, a přitom mají pocit, že by se k ní měly hrdě hlásit? nebo snad proto, že celý život nevěděly, jestli nejdřív používat prsa ke kojení, ruce k uklízení, nebo hlavu k práci, a teď najednou zjistily, že nejlepší z toho všecho je prostě vagína? to by potom znamenalo, že naše generace, od útlého věku krmena velice, velice názornými obrázky z bravíčka, doplněnými občas o pár dobrých rad pomalejším (legendární je "Jana, 13: Můžu mít klitoris na zádech?"), si po vagíně ani nevzdychne.

ať je to tak, anebo onak, za sebe můžu prohlásit, že jsem ji za posledních pár let řešila jen na dvou úrovních: poprvé u gynekologa, a podruhé když jsem jsem se dozvěděla, že ve francouzštině je vagína z nějakého obskurního důvodu mužského rodu.

11 komentářů:

Lucy řekl(a)...

Dobrýýý :-) Škoda každýho dne, kdy se člověk nezasměje :-)))

Petře řekl(a)...

"Usually, this word, "vagina", makes men uncomfortable. ... VAGINA!"
The Big Lebowski.


Petre, ktery je moc spokojeny s vaginou.

dudek řekl(a)...

olga: Vydej to! Co nejdřív, prostě seber ten blog a vydej. Tohle nesmí zůstat utajený jenom tady mezi několika lidma, to by byla škoda. :) *NADŠENĚ* Kolik zajímavejch postřehů a myšlenek se nashromáždí do jednoho postu, až zůstává rozum stát. :) A ještě ty formulace ... to prostě nemá chybu. ;)
petře: :))

fandor řekl(a)...

Ctu si tvuj weblog a pripadam si v porovnani s tou vasi frogs partickou jako nedovzdelany primitiv, coz ostatne jsem. Alespon vidis, jake pocity muze tvuj blog v nekom vzbuzovat :-)

A propo, na jake skole studoval Vaclav Cerny? Pomatuji si jen, ze to bylo take v horcicnem meste...

pseudointelektualka řekl(a)...

nedovzdělaný primitiv? tak to mě mrzí, rozhodně to není účel. slibuju některý z příštích postů celý o všem tom pokleslém, čím žiju. (takže bude dlouhej.)

mimochodem, dmu se pýchou, že snad mám druhého opravdového čtenáře, který mě naživo nezná. nebo snad přece jen ano?

fandor řekl(a)...

Neznam, doklikal jsem se sem z nejakeho jineho blogu. Ty studujes v Dijonu v ramci Erasmus/Socrates nebo regulerne cely BA/MA cyklus?

pseudointelektualka řekl(a)...

hurá!
studuju regulérně celý master, ale v dijonu jen první dva roky.
možná ti něco řekne tohle:
http://www.est-europe.sciences-po.fr/
nebo tohle:
http://domousov.bloguje.cz/2_tema.php.

příští rok budu své vejžblepty psát odněkud z mannheimu, potom z paříže. (taky jsem se mohla radši dát na cestopisy!)

fandor řekl(a)...

Zajimave. Byl jsem kdysi na Erasmu ve Skandinavii, ale nebylo to moc o studiu (ne ze by mi to jako primitivovi vadilo), nicmene jsem si to uzil, mozna to rozsirilo i me primitivni obzory. Prinejmenim vim, ze skandinavske slecny jsou krasne (blondate a stihle!).

Bavil jsem se s nejakymi lidmi, co byli na erasmu ve Francii, rikali, ze se setkavali s nacionalismem (lze to nazvat i xenofobii) francouzu vuci cizincum. Setkala si se s necim podobnym (nemyslim od lidi z akademicke pudy, ale spis od prostych francouzu).

saladdin řekl(a)...

erasmus? skandinavie? nedovzdelany primitiv? prilis mnoho klicovych slov na jednom miste

pseudointelektualka řekl(a)...

sal: LOL! (aby si to ale nevzal osobně, nemůže přece vědět všechno!)

saladdin řekl(a)...

ocividne je jiz pozde, ja vzhledem k tomu postu taky nemuzu vedet vsechno O:-)