čtvrtek, března 09, 2006

pravičácká

tento týden v dijonu prší. provazy, řetězy, občas trocha zatoulaného sněhu. když jsem se dnes vracela z tělocviku, fučel mi do deštníku vichr takový, až mě takřka nadzdvihl. o pár kroků za mnou klopýtala kate. asi se mi, naivka, chtěla schovat za zády. netušila, že kvůli všudypřítomným loužím udělám co dva kroky úskok stranou, takže se nakonec vymáchá ona. se svým rozcuchaným anglosaským ksichtejčkem, solidní manšestrovou sukní do půl lýtek a zdravotními holinkami à la Miss Marple vypdala jak stará čarodějnice. navíc se jí paraple ve větru krabatilo v podivné tvary - no, jen vzlétnout.

kdyby doletěla až za město na campus, možná by si všimla svinčíku po úterní studentské demonstraci. ano, oni jsou ochotní mrznout venku i v téhle slotě, hlavně když mají proti čemu protestovat. tentokrát si našli CPE (Contrat première embauche), součást čerstvě schváleného zákona o Égalité des chances, který má paradoxně pomoci absolventům do 26 let najít lepší uplatnění na trhu práce. francouzská vláda si totiž po nevydařeném květnovém referendu uvědomila, že společnost, ve které je každý desátý bez práce, jim neschválí ani ň (referendum), natož volby. rozhodla se tedy pro pár radikálně se tvářících reforem, "po dánském vzoru", které měly zaměstnavatele zbavit strachu z nabírání nových pracovníků. a protože nejvíc nezaměstnaných je mezi mladými (okolo 23% ve věkové kategorii 15-24 let), bylo třeba jim věnovat speciální péči a nabídnout zaměstnavatelům celou řadu výhod, především jim zajistit, že budou moci neschopného absolventa vyhodit.

a tady nastává kámen úrazu. studenti protestují, že prý se s takovou smlouvou nebudou cítit dost v bezpečí (proč jen se mi chce jim doporučit nějaké tlusté hygienické potřeby?). první demonstrace proběhly začátkem února, od té doby taky některé univerzity stávkují. université de bourgogne se po měsíci též přidala: v úterý zablokoval štrajkový výbor všechny vchody na kampus, před okna a dveře navršil lavice a jal se demonstrovat. další celorepubliková studentská stávka je ohlášená na příští sobotu (údajně proto, aby se mohla přidat i ta část národa, která práci má). zdá se tedy, že nejlepším receptem na to, jak získat po škole práci, je zabarikádovat učebny a na týdny přerušit výuku.

u nás, na sciences po, nikdo nestávkoval. někteří zato hodně nahlas vykřikovali, jak své kolegy z univerzity podporují a jak by rádi mrzli s nimi. jedna spolužačka plánovala, jak půjde taky manifestovat, ale pak si vzpomněla, že má zrovna hodinu a že absence se počítají. otázka je, jestli by vůbec měla proti čemu protestovat: průměrná doba, kterou absolvent sciences po stráví bez zaměstnání, nedosahuje dvou měsíců. přesto se ale ani u nás souhlas s rozhodnutími současné, pravicové, vlády nesluší dávat najevo veřejně. francouzské vysoké školství tradičně ujíždí excesivně doleva, snad aby potvrdilo domněnku, že francouzský intelektuál zůstal od počátku století nezměněn: salónní komunista. zatímco protesty studentů na fac bych ještě byla s to pochopit (s vidinou toho, že skončím školu bakalářem z psychologie jako polovina země, bych se asi taky zuby nehty bránila jakékoli změně, která by mi nenamalovala budoucnost sytě růžově), postoj svých spolužáků se mi zdá být čisté pokrytectví. jako by jim doma řekli, že levice je cool a jakékoli jiné názory by slušný člověk měl ihned vyhnat z hlavy. levice je konec (špatných) starých pořádků, změna a pokrok a správný levičák se bouří.

celá tahle záležitost by byla vlastně k smíchu, kdyby demonstranti neobsadili taky bibliothèque universitaire, tedy přístup k vědění, kvůli kterému tu vlastně jsem. škodolibě mě tedy těší, že komunisti, ač salónní, ani tentokrát neporučili větru, dešti.

7 komentářů:

chloé řekl(a)...

Ahoj, tak to je vážně drsný. Btw kdybys to napsala o den dřív, mohla jsem se proslavit na francouzštině, protože jsme si pouštěli reportáž o situaci kolem CPE, takže bych mohla vyjádřit poučený koment. Takhle jsem vypotila jen cosi jako "Les Francais...ils sont bien socialistes..." Ale vážně, z té televize to vypadalo skoro, jako kdyby se u vás schylovalo k občanské válce:-)

chloé řekl(a)...

Ještě jedna drobnost. Ono to v ČR zas občas směřuje k opačnému extrému. Totiž, když někdo řekne, že je levicově smýšlející, tak se na něj všichni koukaj, jako by neměl co dělat ve společnosti slušných lidí, protože je určitě zparchantělej komouš.

pseudointelektualka řekl(a)...

no jo no, v českých zemích (a jinde ve východní evropě už tuplem ne) holt rozdělen na pravici a levici nemá smysl... (ono se koneckonců vytrácí i jinde ve světě, jen francie si myslí, že se bez něj lidská civilizace neobejde.) záleží na naší generaci, jestli mu ho vrátíme.

osobně bych na left-right cleavage nejradši zapomněla a vymyslela něco o poznání komplexnějšího, abychom trochu voprudili budoucí studenty politologie.

Anonymní řekl(a)...

Tleskám. A maminka taky. Ka (která se nechce přihlašovat)

dudek řekl(a)...

hehe :)

saladdin řekl(a)...

njn, pustim dneska TA3 a tam zrovna jde jak ze Sorbony hazej na policajty zidle

saladdin řekl(a)...

chloe1: lol, jj kdyz prijde zprava z Francie, tak posledni dobou vetsinou neco o blizici se obcansky valce

chloe2: s tim bohuzel nemuzu nez souhlasit

olga, ad sloh: prechod mezi prvnim a druhym odstavcem je zkusene ucebnicovej ;-)