neděle, března 12, 2006

víkend s tuhou slepicí a létajícím dortem

v pátek měla alice narozeniny. na začátku tvrdila, že je nechce nijak zvlášť slavit, okolnosti se však spikly proti ní. především se v ten samý den narodila taky Charlotte, která byla na oslavu celá natěšená, a pak jsme se taky celý prázdniny neviděly, rovná se neopily, a narozeniny jsou jak známo k tomuto účelu jak stvořené. Jelikož ale celá škola, resp. 70 z 80 studentů, odjela na jakousi sportovní volovinu inter-cycles, daly jsme místo nezřízené chlastačce přednost decentní večeři v úzkém kruhu přátel, vlastně přítelkyň. no, decentní večeři - orgiastickému obžerství, měla bych spíš říct.
na původním menu byla svíčková, narazily jsme však na nedostatky v logistice (v celém dijonu neprodávaj pitomou petržel) a musely zaimprovizovat slepici na paprice.
v půl deváté strkáme slepici do trouby, v devět přicházejí první hladoví hosté. ani hodina pečení nezměnila ptáka v křupavou lahůdku, jakou jsem si bůhvíproč představovala. ve tři čtvrtě na deset jsou hosti komplet, slepice stále jak kámen. "slepici? ne kuře? ah, jak originální!" usmívají se rozpačitě francouzky. zřejmě se ve zdejším kraji slepice nejí, říkám si. "přesně tak," odpovídají, "kuře je k jídlu, slepice na vajíčka." ve čtvrt na jedenáct servírujeme knedlíky měkoučké, omáčku slaďoučkou, slepičku... slepičku uvařenou, leč tuhou. nedá se nic dělat, žaludky kručí, hosté sliní, došla nám s pipkou trpělivost. rozhodneme se tedy porcovat hlava nehlava, chrupavka nechrupavka.

"kdo ji naporcuje?"
všechny přítomné jako na povel ztichnou
"to je přece mužská práce," pípne nakonec jedna.
chyba. fatální chyba. "to je mi emancipace!" hřímá alice. "jedna slepice přece neporazí zbylejch sedm okolo!"

nakonec slepice vzdoruje ještě dobrých dvacet minut. knedlíky jsou studené a na omáčce se srazil škraloup. ale jinak to byl příjemný večírek.

***

v neděli jsme si užívaly domácké dopoledne. to znamená, že jsme se překvapivě rychle vypořádaly s koncem deflace v japonsku, a zbývalo nám tedy mnoho času na poflakování se. protože v lednici stále ještě zahálelo circa kilo mrkve na tu svíčkovou, co nám nebyla přána, rozhodla jsem se upéct mrkvový dort. a dařilo se. těsto nekypělo, neprotékalo formou do trouby a doba pečení dokonce ani nepřesáhla dvojnásobek toho, co bylo napsáno v časopise.
hotový dort jsem očuchala a dala za okno, aby vychladl.
"pěkně to voní," začichala alice.
"viď? navíc i dobře vypadá!" čepýřila jsem se.

a pak najednou bum! uslyšely jsme pleskavou ránu a pak ještě jednu, hlubší.
ten první zvuk jsme poznaly hned: byla to okenice v kuchyni, která sebou ve větru mrská tak, že se kolikrát v noci budíme, já vystrašená, alice naštvaná. a ten druhý...
dort byl samozřejmě na dvorku o dvě patra níže.
já to tušila, že když už jsem jednou něco nespálila, že to nebude jen tak.

mrkvové těsto si ale nemůžu vynachválit: po pádu z druhého poschodí se hladce vyklopilo z formy a usídlilo na kusu starého hadru. v celku, prosím. ani jediná trhlinka se na něm neobjevila.
kamínky a peříčka jsme z něj oškrábaly a znovu ho strčily do trouby... teď okolo něj tiše chodím a přemýšlím, jestli 175°C z každé strany zabije opravdu všechny bacily.

myslím, že tímhle víkendem se na srazu kuchařek chlubit nebudeme.


cot cot
Vidéo envoyée par petre


6 komentářů:

saladdin řekl(a)...

ROFL
(vecer chutna, dalsi tyden ...?)*sarcastic, as usual*

dudek, teh bird řekl(a)...

ROFC (crying)
Tohle mi děláš schválně, zvlášť jak se vyžíváš v těch chrupavkovejch detailech atp. :o
(Toho dortu je TAKY škoda.)

Petře řekl(a)...

ça me rappelle le Père Noël est une ordure et le fâmeux Kloug.

Kate řekl(a)...

ah the total destruction and annihilation of a chicken by 7 girls, using forks, knives, hands and tea-towls...výborně, fantastic fun and a great memory! an event I won't forget :)

saladdin řekl(a)...

tak snad se dudek nevrati, aby si precet tohle (prinejhorsim ho potesi aspon neprava veta)

dudek řekl(a)...

hehe, co nadělam, no. :)
Já sem teď naopak v dobrý náladě, to je úplně výborný, jak je tady hned po době francouzština, angličtina, čeština, ... *DROOLING*