čtvrtek, dubna 13, 2006

chocolat...

... je údajně nejoblíbenější slovo francouzských děťátek. dětský deník Le Petit Quotidien ("aby se vaše dítě naučilo pravidelně číst denní tisk!") k výročí svého dvoutisícího čísla nepřibalil ke každému výtisku kinder vejce, ale slavnostně se svých čtenářů zeptal, jaká slova mají nejradši. ponechejme stranou fakt, že to zřejmě bylo jak intelektuálštější, tak i finančně méně náročné; časopis se tak dostal do hlavního vysílacího času všech televizí. hlasatelky (které jsou mimochodem v průměru tak o deset let starší než božská nicole) se svorně rozhořčovaly, že čokoláda a bonbón předběhly maminku o celých několik míst.

jubileum oslavil toutéž anketou i deník pro mladé (12-14 let) ze stejného vydavatelství. puberťákům se líbí slova "amour", "amitié" (když už jsme u těch iracionálních preferencí, tak mně osobně se při vzpomínce na stejnojmenný československý časopis pro studenty francouzštiny ježí i obočí), "paix", "musique", "utopie" a "liberté".
nejzajímavější věc se ale do televizních zpráv nedostala: děcka na 160., puberťáci již na 103. příčce uvádějí nejdelší francouzské slovo. tomu posunu bych nepřikládala zvláštní význam, kdyby to slovo náhodou nebylo "anticonstitutionnellement".

inu, co se v mládí naučíš...

9 komentářů:

dudek teh linguist řekl(a)...

hehe :) (Nemůžu při této příležitosti - jen tak pro zajímavost - nezmínit nejdelší slova v magyar- (pro olgu) a švédštině (pro Aslama): megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért /
hypernervakustiskadeafragmakontravibrationer ;).
Btw, dětský deník, u nás nic takovýho neni, co?

chloé řekl(a)...

Časopis Amitié ve spojení s naší autoritářskou arménskou francouzštinářkou tvořil výbušnou směs. Nejdrsnější byly asi akce převyprávějte článek. Jednou si z mě neznámých důvodů polovina lidí vybrala článek o zdymadle (l'écluse). Nevím, co to je, ale na pocit, jaký to je celou hodinu poslouchat povídání o zdymadle už asi nezapomenu. Do smrti.

pseudointelektualka řekl(a)...

dudek: ať už to slovo znamená cokoliv, je klasickou ukázkou harmonie vocale. ;)


chloé: tak zdymdlem trháš rekordy. taky dobrý byly texty countryovejch písniček ve friendshipu. pokud se dobře pamatuji, naštěstí nebyly nikdy doprovázený audiem...

dudek řekl(a)...

chloé: lol :) (Btw, nejmenovala se ta arm. fr. náhodou Djorkaeff? :)
olga: tjn :P

chloé řekl(a)...

dudek: Nejmenovala. Ale byla to naprosto unikární osobnost (mj. aristokratka), takže mě už víckrát napadlo toto pětileté setkání literárně zpracovat. Ale v tomto případě originál předčí jakoukoli autorskou licenci. Např. jednou, po té co jsem se z pozice milovaného oblíbence posunula do role flákače, na mě řvala: J'espere que tu es amoureuse! Tak sem řekla, že ne, a to byl můj konec, protože jedině zamilovanost omlouvá. A tak.

dudek řekl(a)...

:)

Petře řekl(a)...

Ne ctel jsem "précarité".... muhahahahah!

saladdin řekl(a)...

o tyhle krasy jsme jako nemcinari prisli, my mame pouze komiksy z Wer Wie Was :-))

dudek řekl(a)...

sal: Aneb "Tanja! Bravo! Noch einmal!" (internal, předpokládam :)