pátek, června 09, 2006

módní okénko

před několika týdny, kdy to ještě vypadalo, že přijde léto, vyhrabala máma ze skříně poklad: roztomiloučké šatičky z drobné modrobílé kostky, která vzdáleně, opakuji vzdáleně, připomíná vzorek ubrusů ve školní jídelně. pierre samozřejmě české školní jídelny nezažil (ačkoliv nevím, proč se o tomhle zdroji kolektivního traumatu nepíše v příručkách pro turisty), a tak se pro šaty okamžitě nadchl. když zjistil, že to není žádná napodobenina, ale opravdová old school ze sedmdestátých let, byl u vytržení a dokonce chtěl, abych si je oblékla na svatbu jeho rodičů. dlouho jsem ho přemlouvala, že to není dobrý nápad. ustoupil nakonec až na argument, že sice kostka ano, ale ten volánek dole a ty dva kanýry u krku nejsou dostatečně decentní.

alice už tak nadšená nebyla. vlastně nadšená nebyla vůbec.
"zástěra?" zvedla pochybovačně obočí.
přiznávám, trchu mě to znejistilo. ale alice je konzerva a já ze zásady nevěřím někomu, kdo nemá v šatníku ani jeden jediný kus oblečení v neonově zelené. dala jsem tedy spíše na reakci kate: "j'adore ta robe! elle est géniale!"

i vypravila jsem se sebevědomě do víru maloměsta. nikdo se nad mým úborem na ulicích nepozastavoval a u Orange mi šatičky dokonce vynesly spiklenecký úsměv mladého prodavače. kámen úrazu přišel až cestou z nádraží domů. asi minutu procházím nedijonsky ošklivou industriální čtvrtí, kde auta smrděj a sluníčko nehřeje, ale pálí.
a tam jsem je potkala. dva výrostci, bezprizornost a tupost jim čišela z vyholených hlav. v noci bych se jich bála, takhle jsem jen přitáhla volánky těsněji k tělu a zkoušela se o ně na úzkém chodníku neotřít. už už se zdálo, že se dobrá věc podařila, když se jeden z nich otočí a povídá:

"Permets-moi de te dire que [tet] ignoble."

tak nevím, jestli chtěl říct c'est ignoble, což by znamenalo, že jsou odporné mé kostkované šaty, nebo t'es ignoble, že se mu nelíbím paušálně celá já. nebo se možná nemohl rozhodnout. v každém případě to není zrovna povzbudivá zpráva a možná budu muset další nošení kanýrovných ubrusů ještě zvážit.

4 komentáře:

saladdin řekl(a)...

"nedijonsky ošklivou industriální čtvrtí, kde auta smrděj a sluníčko nehřeje, ale pálí" ach ten civilismus

chloé řekl(a)...

To je jak z Četníka ze Saint Tropez - třeba se tak začne voblíkat celej Dijon:-)

Petře řekl(a)...

Ukaz me ten kluk.

Uz je mrtvy.

dudek řekl(a)...

olga: Vůbec se nenech znejistit, hele, "roztomiloučké šatičky z drobné modrobílé kostky" ti určitě moc slušej. ;)
Pierre: :D