neděle, srpna 13, 2006

first impressions of mannheim

* předměstí hnusné. jednou, když jsme s děvčaty v dijonu, respektive už skoro mimo něj, marně hledaly golfové hřiště, řekla alice: "takhle když svítí sluníčko, tak by to tu docela ušlo!" a monička na to: "hej, takhle bylo, když jsme sem s mamou přijížděly. takhle bylo pěkně a já si říkala, to bude aké dobré, tu ten dijon!" (pro dijonu a moničky neznalé: nebolo. z osluněného předměstí jsme za dva roky neviděly takřka ani ň. zato jsme hodně pozorovaly, jak déšť kape za okny školy a počítače.)
* první plakát s místním koloritem: pozvánka na výstavu "Saladin und die Kreuzfahrer".
* ten slavný zámek, ve kterém je škola, vypadá jako každá druhá universita kdekoli v nevybombardované evropě. navíc fontána z fotek nefunguje a ve vstupním dvoře (prvním nádvoří?) stojí bagry a traktory a na zemi je místo zeleňoučké trávy rozkopaný písek.
* jezdí tu těžce vyhoustlý tramvaje. pierre se v praze zamiloval do nový trojky a tady jich je plno. taky klasickejch starejch vozů a nějaký hybridy z osmdesátých let, všechny super. tramvaje jsou prostě dobrý!
* druhý plakát: Mannheim, Leben im Quadrat. co jsou kvadráty, už vím. historické (ehm, ex-historické) centrum mannheimu bylo za vrcholného klasicismu předěláno tak, aby pěkně odpovídalo karteziánské logice. bohaté měšťanské domy tedy přestavili do čtverců. každé řadě dali písmeno, každému bloku číslo a jednotlivým domům v blocích taky číslici. vypadá to sice strašidelně, ale ve skutečnosti je to skvělý nápad a měl by se podporovat i jinde. ano, uznávám, že bydlet ve Friedrich-Schiller-Strasse je poetičtější než kupříkladu v "C5,8", ale jak má jedna bez orientačního smyslu a mapy (co si budem povídat, klidně i s mapou) vědět, jak se dostane z Goetheovy ulice do Akademiestrasse? jak se dostat z F3 do G1 je po dvou minutách jasné každému. i mně, a to už je co říct.
* centrum města je ale překvapivě hezké. na jednu starou budovu z konce devatenáctého století připadají tři krabice bez chuti i zápachu z padesátých a šedesátých let. ale chodníky jsou čisté, fasády barevně natřené (farbičky! farbičky! to je, oč tu běží!), tu a tam strom, spousta obchodů a vůbec taková příjemná atmosféra... tady se mi bude líbit! zvlášť, jestli budu do školy jezdit tou bezva tramvají.
* v bance: všechno jde dvakrát rychleji než u nás nebo ve francii. (komparativněkulturologická vskuvka: není pravda, jak se často slyší, že by za pomalou, nepříjemnou a nefunkční byrokracii a administrativu mohlo čtyřicet let bolševika. ne. podle mě za to může první republika, která se natolik inspirovala francouzskou republikánskou tradicí, až zapomněla na to dobré z marie terezie.)
* koupě mobilu. nejkratší doba trvání smlouvy jsou dva roky, paušál vám tudíž nikdo nedá. s předplacenou kartou stojí sms po německu 19 centů, do zahraničí 50. to je takřka dvakrát tolik co ve francii. jsou to skoro takoví vydřiduši jak u nás.
* no a nakonec domů, do Wohnheimu. do toho, co vypadá jako Auschwitz. zvenku. zevnitř... je to o kousek lepší. moje cimra má před oknem strom (nejdřív jsem si myslela, že bude stínit, ale teď po týdnu vím, že je to úplně jedno, protože je stejně pořád zataženo a luxů míň než v noci v krčském lesíku), na zemi chuchvalce prachu, ve skříni chuchvalce prachu, na umyvadle šedivou vrstvičku čehosi, na posteli chomáče ochlupení. Wohnheim je rozdělený na buňky. v té mé je šest pokojů, ale přes srpen je tu se mnou jen Nikita, ukrajinec, který si vydělává na studia ve fabrice. chodí v teplákách (a-ú!) a bez trička a když si mu postěžuju, že se mi nechce v té zasviněné kuchyni vařit, řekne: "Mensch! to jinak ale nejde!". vůbec se na mě dívá úkosem, asi že jsem moc fajnová. pravda je taková, že tu se mnou zůstala dva dny máma, a celé to tu stihla vycídit. lednička, po jejíchž dveřích se táhly zahnědlé stopy pravděpodobně piva s vejci, je teď zářivě bílá, a ani na podlaze už nejsou chuchvalce. ale stejně: tady prostě nemůžu zůstat!


pokračování coming soon: hledání bytu.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Rhaaaa!! J'eb étais sur que ce sale mec avec son prenom de merde allait essayer de te draguer!!

Je lui casserai la gueule. Na.

domous řekl(a)...

jses si jista s temi cenami sms u predplacenych karet? trochu jsem to behem mesice v ddrofu zkoumal a prislo mi, ze pres nektereho z nemeckych diskontnich virtualnich operatoru to je jeste levnejsi. napriklad smobil, blau.de, apod. co sis nakonec vybrala?

pseudointelektualka řekl(a)...

no jo, "diskontní operátor", co je to?
koupila jsem si mobil i kartu u T-mobile, u vodafonu to nebylo o nic lepší... ale možná si ho nechám o prázdninách odblokovat a když mi řekneš, co je lepší, koupím si nějakou tu dis-ko-kontní?

Anonymní řekl(a)...

nejsi moc cimprlich, co se hygieny tyce?

dudek řekl(a)...

pseudointelektuálka:
"předměstí hnusné" - :/
"to bude aké dobré, tu ten dijon!" - :)
"pozvánka na výstavu "Saladin und die Kreuzfahrer"." - nice :))
"pierre se v praze zamiloval do nový trojky" - no vidíš ... a já jako rodilej Pražák sem jí ještě nejel! :o
"všechny super. tramvaje jsou prostě dobrý!" - :)
"jak se dostat z F3 do G1 je po dvou minutách jasné každému. i mně, a to už je co říct." - :)
"tady se mi bude líbit!" - *THUMBS UP*
"nejkratší doba trvání smlouvy jsou dva roky" - jj, to tady snad taky ...
"stojí sms po německu 19 centů, do zahraničí 50" - tolik? A do zahraničí dvaapůlkrát víc? Do zahraničí to přece má stát stejně, jako u nás. :?
"luxů míň než v noci v krčském lesíku" - :) (Jj, tam se ani ve dne moc nevysává. *JOKINGLY*)
No, chuchvalce a vrstvičky sux. :/

anonymous: Pokud jde o hygienu, bejt cimprlich se, myslim, vyplatí ...