neděle, října 08, 2006

Zurück in Mannheim aneb jak se jezdí 600 km za spoustu hodin i nervů

jestli na něco s nostalgií vzpomínám, pak jsou to cesty Eurolines Dijon-Praha. ta pohoda, moct nasednout do autobusu v 11 večer a být ráno v 11 na florenci, rozmlácená, ale vyspalá! do mannheimu, který je k praze dvakrát blíž, je cesta o poznání strastiplnější.

strastipná, únavná, já říkám krátká. ta cesta je především krátká. autobus ji zvládne za pouhých 7 hodin, které rozhodně, ale rozhodně k vyspání nestačí. výsledek? v půl šesté ráno, slovy půl šesté, jste bez milosti vyhozeni na Frankfurt HBF a zabavte se do odjezdu prvního vlaku sami. ha, v 7.08 jede levný spoj, zaradujete se. po dvou krocích ve vymrzlé nádražní hale vám ale dojde, že 7.08 je za hodinu a půl, slovy hodinu a půl. "150 minut KOMFORTU!" píšou škodolibě na autobusu, který vám odjíždí směr Köln. čekání ve frankfurtu bude tedy 90 minut utrpení. stánkaři vybalují croissanty a bagety, ale jíst je jednou zmrzlou rukou nelze. druhá ruka je indisponovaná: musí hlídat zároveň kabelku i kufr před ataky bezdomovců. paranoik jako já se také neustále točí jak holub na vobrtníku, protože někteří z bezdomovců budou určitě i feťáci.

paranoik jako já si tedy řekne, že takhle tedy ne, že je třeba těch 360 stupňů o něco zredukovat a že se tudíž musí dostat někam zády ke stěně (což by správně nemělo být těžké, protože jak nás učí Špaček, dáma sedí vždy u zdi), takže do McDonalda. tam je ovšem manévrování kufírkem ještě složitější: právě půl šestou ráno si vybere několik skupinek amerických teenagerů, aby si zavzpomínali na domov.
"McChicken haben wir nicht," oznamuje za pultem turek. "nicht. warten?"
"ja, ich kann warten," odpovídám.
"oder hier haben wir diesen neuen..." ukazuje na fotku něčeho, co obsahuje klíčová slova (o ingrediencích si netroufám mluvit) chicken, curry a Mac.
"na gut."
když do diesen neuen burgeru dvakrát kousnu, vidím, že v něm není ani curry, ani chicken, zato dvě housky, sýr a hovězí, a že se tedy jedná s největší pravděpodobností o bigmac.
turek reklamaci přijme, podívá se na obal (chicken, curry, neu), pak na obsah a zajde do kuchyně. to je klíčový moment: v tu chvíli už paranoik jako já vidí, jak je jeho McChicken rituálně popliváván veškerým pracovnictvem nádražního makda. k tomuto pocitu ještě přispěje fakt, že se zpoza hranolek ozývá hurónský smích a že turek nakonec vylezá celý růžolící a rozchechtaný: "sorry, falsche verpackung! falsche verpackung!"

teď už jen najít stůl, na kterém by nikdo nespal, popřípadě okolo kterého by nebyla rozvalená partička pseudo-černých pseudo-rapperů a jejich pseudo-černých fanynek (přísahám, dva stoly! dva! u každého jeden turecký puberťák v bílých kalhotech a s řetězy kolem krku a čtyři pěkně tvarované dívčiny ve zlatých minisukních a stříbrných kozačkách, které se nazvájem smály jedna druhé, když rapper některé z nich řekl: "shut your fat ass!"). nakonec jeden pěkný vidím. na každou stranu metr bez potenciálního feťáka, jen dva unaveně se tvářící mladíci nad kafem.
jeden z nich se autisticky kýve sem a tam. dávám se do oškrabávání slin z hamburgeru a odfoukávání mirkobů z brčka. jestli tohle přežiju ve zdraví....
druhý mladík se po chvíli velice pomalu a zřetelně zeptá: "Wo ist die Anna?"
jeho kývající se kamarád neodpovídá, ale zatváří se velice... no, velice zeleně. poté se odvážně pustí do opatrné artikulace následujícího prohlášení:
"Es. War. Ein schönes. Abend."

ba ne, franfurtské nádraží v pět ráno není dobrá volba. jakkoliv se jedné může zdát, že jet 700 km 10 hodin je zbytečné plýtvání benzínem, je to přece jen 600 minut KOMFORTU.

4 komentáře:

kristinka řekl(a)...

lol, tak vidim, ze cesta byla prijemna ;)

saladdin řekl(a)...

za odstavec o macovi ROFL

dudek řekl(a)...

"za hodinu a půl, slovy hodinu a půl" - to nemá chybu. :P
(Proč u zdi? Neni to na kraji pohodlnější?)

"dávám se do oškrabávání slin z hamburgeru", "zatváří se velice... no, velice zeleně" ad. - lol :)

Anonymní řekl(a)...

heke ... zase jsme se bavil ... vic jak u zeleneho raoula c.608 :)

proc vlastne nejezdis se Studenagency? nevhodne terminy?
-PJ-