úterý, dubna 01, 2008

o dobrých mravech a domině v černé kůži

dnešní post se ponese v duchu posledního Wort des Tages, totiž ignorování slušného vychování. naše sága "olga si střídavě přihlašuje a odhlašuje angličtinu, protože je to sice spousta práce k ničemu, ale zase to zavání 2,5 ETCS a ochutnávkami vína" pro tento semestr skončila kapitolou, ve které jsem řádně zapsaná na hodinu velmi funky angličtiny a každý čtvrtek na ni i docházím. přívlastek "funky" našeho profesora poněkud vylekal: jemu totiž na biodynamickém zemědělství nepřijde nic legračního. "the funkiest class?" říkal nevěřícně a smutně kroutil hlavou, když jsem mu po pravdě pověděla, proč jsem si vybrala zrovna jeho kurs.
nevěřícně jsme potom koukali zase my, když nám vysvětlil, o čem že to ono biodynamické zemědělství vlastně je. patnáct karteziánských dětiček, do kterých už čtvrtým rokem horem dolem hustí, že svět se dělí na dvě parties, poslouchalo s otevřenou pusou o tom, jak se na zimní slunovrat rituálním způsobem vykopává kravský roh, který předtím, naplněný kravincem, půl roku odpočíval pod zemí. "hráli jste si jako malí s kravinci?" ptal se profesor. "ne? nikdo?"
nikdo. nebo se k tomu aspoň nikdo veřejně nepřiznal. profesor tedy opustil trusovou notu a jal se vysvětlovat, jakou roli hrají v biodynamice astrální souvislosti. prý velkou: už naši dědečkové zasévali a sklízeli podle toho, v jaké fázi byl zrovna měsíc, o slunci nemluvě. biodynamika jde ale ještě dál a bere v potaz i postavení všech ostatních hvězd.
"I mean, come on! how many of you read your horoscope?"
ani jediný z nás nezvedl ruku.
"nobody? not a signle person in this class? oh, I'm sure you all do, you're just ashamed!"
chudák lektor zakončil první hodinu zcela zničen. měl před sebou neprostupnou masu osvíceneckého odporu.

během následujících lekcí jsme se ale osmělili a někteří z nás začali opatrně, na hraně slyšitelnosti, pokládat otázky, ze kterých nečišel očividný odpor. takto ukolébaný profesor nás začal považovat za sektu přívrženců a zastánců a "biodynamic agriculture" se přes noc změnila v "BD". subkultura je plnohodnotná teprve ve chvíli, kdy si vytvoří vlastní žargon a zkratky.
ale bídý, bídý... to mi nedovolovalo se soutředit. "I'm sorry but every time you say BD, I see a dominatrix in black leather!" vyhrkla jsem najednou, ne docela kontrolovatelně. jinak bych si na ty dobré mravy jistě vzpomněla.
ve třídě to zašumělo a pak se všechno dělo velmi rychle.
"interesting! why is that?" zareagoval mechanicky poněkud zaskočený profesor.
"é, nevím. opravdu nevím."
stylově oblečený francouz vedle mě se usmál: "tak dominu, jo? to není zas tak špatný!"
"B by mohlo být bondage!" ozval se jiný spolužák. "ale co to D?"
"really?" mrkal profesor.
"I think it's just her," ohrnula nos krásná černovláska ze třetí lavice.
"right. anyway!" ukončil profesor všeobecný šrumec tlesknutím do stolu. "radši budu odteď říkat biodynamics, ok?"

stejně mi ten akronym nedal pokoj. byla jsem přesvědčená, že to něco znamená, něco oficiálního, něco kinky. (o funkyčnosti tentokrát pomlčíme.) a opravdu, bleskové hledání na wikipedii mé dojmy potvrdilo. blahoslaveny budiž ženské časopisy s lesklou obálkou, neboť plní hlavy dívek všemi možnými užitečnými informacemi, které je činí jedinečnými.
"zaručuju ti, že všichni kluci věděli, o čem mluvíš," uzemnil mě večer zdeněk.
všichni? naši čeští fotbalisté byli naštěstí toho názoru, že "to třeba není ve francii tak známý". možná není. ale ksakru: když už nečtou horoskopy, něčím se přeci bavit musej!

4 komentáře:

kristinka řekl(a)...

pockej, to se vazne nikomu (krome tebe) nespojilo??? :D

A. řekl(a)...

cože?
...asi to bude tím, že nečtu ty lesklé časopisy...

Vaclav řekl(a)...

takve veci normalni lidi prece nenapadaji, kristinko 0:-)

saladdin řekl(a)...

kristinka je nas clovek! 8-)