čtvrtek, června 05, 2008

semaforové dilema

z mého chodníku vede k metru přechod na znamení. když člověk nezmáčkne tlačítko, zelená nepadne a nepadne, a i potom to chvilku trvá. občas za tu dobu stihnete i zapomenout, že jste ho zmáčkli a to potom není možnost, jak se o tom ujistit, protože knoflík nesvítí.
a nyní k věci: vycházím z metra, propletu se stánky se zeleninou, rybami a levnými šaty, které se na plácku vyrojí každý čtvrtek, a protlačím se k přechodu. na druhé straně stojí dědek a netrpělivě podupává.
přes silnici se k němu přidám, taky podupávám.
dědek vyhrne rukáv a podívá se na hodinky.
vedle mě se postaví černoška středního věku s nákupní taškou v každé ruce.
na dědkovu stranu přijedou po chodníku tři policisté na kolech. vida! buď mám před domem cyklistickou stezku, nebo ve francii dopravní předpisy nedodržuje ani policie. protože na chodník ani tady kolo nesmí, aspoň alice na to jednou málem dojela. na druhou stranu, ten chodník je na to širokej dost a na kruhovým přejezdu před barákem je i přejezd pro kola... musím se na to podívat, až se dostanu domů.
mezitím se ke třem policistům na kolech přidaly dvě babky a k nám dvě holky, co si na trhu koupily něco příšernýho na sebe. a všichni podupáváme. policisté už téměř strkají řídítka do vozovky, ale auta jezdí a jezdí, nikdo nezastavuje.
to je divný, říkám si, ten dědek už tu přece stojí dýl než já, to už ta zelená měla dávno padnout. a tak jdu a zmáčknu knoflík pro sichr ještě jednou.
po standardních 20 vteřinách se nám rozsvítí zelená. tři policisté na kolech vyrazí jako jeden muž, stejně tak babči s bagetama v podpaží a černoška, já a holky proti nim, něco na způsob rybičky, rybičky, rybáři jedou.
jen dědek zůstává stát na své straně chodníku, hned vedle tlačítka na zelenou, a stále netrpělivě podupává.

buď to byla skrytá kamera, nebo je dědek prostě zlomyslnej, nebo šlo o experiment, do kterého lycéeni pro větší věrohodnost zatáhli svého dědečka. v každém případě by na tom šla určitě postavit nějaká teorie her, která by potom šla adaptovat na mezinárodní vztahy.

5 komentářů:

Ptáče řekl(a)...

Jednoznačně syndrom "nechci dělat z toho druhého hlupáka" ;))

Anonymní řekl(a)...

:D

Anonymní řekl(a)...

Hlavně mi přišly vtipný "holky, co si na trhu koupily něco příšernýho na sebe" :)

saladdin řekl(a)...

lol, typickej experiment, treba kdo statisticky nejpravdepodobneji zmackne tlacitko jako prvni :-D

(jinak tam u toho kruhace/prechodu je i cyklisticka stezka, ktera si to tak zkracuje)

kristinka řekl(a)...

lol, tohle presne se stava na prechodu na knizeci (no a taky v kartouzsky), jenze tam je to tim, ze jsou lidi blbci a ten cudlik nezmacknou (a to tam prosim sviti cekejte kdyz je to aktivni)... nejvtipnejsi je divat se na to, jak se divi kdyz auta maj zelenou a chodci porad nic... dobre jim tak...
jinak radeji mackat preventivne... ono precejen mackani je mackani