středa, října 01, 2008

tři noci s polákem

jen co žlutý autobus přirazí k chodníku u gare de l'est, zvoní mi franouzský mobil. "nemohla bys pomoct jednomu kamarádovi?" ozve se. ano, mohla, o co jde? "kolej má až od prvního, takže do středy nemá kde spát. je to polák, určitě jste se už někdy viděli, vlastně ne, neviděli, ale neboj, c'est quelqu'un de très gentil."
přes všechna ujištění mám trochu strach. pro, ehm, dohazovače poláků je totiž velmi hodný každý, kdo v referendu 2005 volil pro evropskou ústavu. a naopak. a já teď mám nechat u sebe spát naprosto cizího kluka? potom řeším dilema: jít do sklepa s kuframa sama a riskovat znásilnění bezdomovcem ukrytým v kóji, nebo jít do sklepa s polákem, ze kterýho se může vyklubat leccos? nakonec volím variantu polák. s tou už mají moji lidé alespoň nějakou zkušenost.
slawek je milý, tichý, neutrální kluk. vyměníme pár slov a jdeme spát, protože cesta busem z hlubin polska unaví ještě víc než z prahy. povléknu slawkovi polštář, peřinu zvládne sám, a zalehnu na svou půlku dvoupostele.
slawek si ovšem k mému úžasu ustele na zemi. "to by nebylo vhodné," říká nepřesvědčeně. chvilku ho přemlouvám, že přece o nic nejde, pak toho nechám. konec konců, má tam koberec a pod sebou deku.
vyšokovaná z toho ale jsem: čech by se podle mě neostýchal. už vůbec ne francouz, natož sparťánský a nudaplážemi ošlehaný němec. ale poláci, to jsou hrdí lidé...!

druhý večer si v krátkosti sdělíme, jak jsme kdo pochodili na acceuil administratif, a potom slawkovi prozradím heslo k wifině. od té doby v tichosti ťukáme do počítače. pak si popřejeme dobrou noc a zhasnem. třetí večer slawek přijde v momentu, kdy zrovna píšu důležitý e-mail. beze slova si tedy zapne počítač a ťuká a ťuká. najednou je půlnoc. slawek vzhlédne od monitoru a řekne: "myslím, že naše generace je divná." společně se zasmějeme a prsty pokračují v klapání. před usnutím si popřejeme každý ve svém rodném jazyce dobrou noc. tím jsme spolu promluvili víc slov než průměrně za předchozích pět hodin.
když jsme se loučili, navrhla jsem mu, ať přijde na nadcházející školní kalbu. že tam bude poláků víc a může tak potkat nové kamarády. "tak si zavoláme?" ptá se.
"podívej se do mejch veranstaltungen na facebooku," na to já. prej že divná.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Je lepší si myslet, že je divná celá generace, ne že divní jsou jen netisti?

Anonymní řekl(a)...

To "ne" mělo být "nebo".

pseudointelektualka řekl(a)...

my nikoho jinýho neznáme, takže si myslíme, že náš vzorek je reprezentativní.

Anonymní řekl(a)...

znám i jiný lidi. jen se s nimi už moc nestýkám.

Most people call me Petr řekl(a)...

hezkej moment s tim polákem.

ale svádět závislost na počítači, netu, facebooku... na "generaci" je blbost, proti všemu se dá bojovat.