pondělí, ledna 26, 2009

get a life

občas mi ta samota leze na nervy. na facebooku je grupa s názvem "ano, píšu diplomku a ne, nechci o tom mluvit", která má v popisu geniální pozorování: prý když pracujete na diplomce, chodíte do knihovny s cílem být projednou zase mezi lidmi. dneska jsem si uvědomila, že je to pravda. člověk jde na hodinu, po hodině domů, do večera si dělá výpisky z některé extrémně vzrušující publikace o open method of coordination a pak do postele. těsně před tím, než zavře zarudlé oči, si uvědomí, že od 12.03 neprohodil ani jediné slovo s živým člověkem.
v dijonu, v prváku, se nám dostalo přednášky o tom, že knihovna je místo práce a nikoliv poflakování se. k tomu účelu totiž sloužila studentská místnost o patro níž. přesto býval občas větší klid v BDE než v mezi regály knih - snad proto, že z nadávání u tiskárny se vždycky vyklubal smysluplný (nenávistný) dialog o moderní technice a zastaralém technikovi. vlastně ne, když o tom tak přemýšlím, nebylo v dijonu ticho nikdy nikde. lidi si lezli na nervy, občas měli hysterické záchvaty, ale komunikace byla nepřetržitá a kanálů díky wifině mnoho. (a to si vemte, že tehdy ještě nebyl facebook!) v master recherche jste oproti tomu odkázaní na "ahoj", "ona ta osa vede takhle, a ne takhle?", "už jsi začal psát?", "já taky ne" a "tak ve čtvrtek". a to můžu s hrdostí říct, že naše třída, složená ze 70 procent z nefrancouzů, je relativně dobře integrovaná. už jsme spolu dvakrát večeřeli a stejně tolikrát jsme byli na pivu. jenže, jak poznamenala trefně nina, vypadá to, že v tomhle věku se už lidi nechtěj seznamovat. všichni mají svoje přítelkyně a přítele, svoje kamarády, svoje problémy. což je více než depresivní. jestli jsou karty ve třiadvaceti rozdaný, je to fakt na mašli.
i letos si nás pozvali na povídání o knihovně. bibliothèque de recherche. musíte na ni mít speciální kartičku, kterou se přihlásíte při každém vstupu a východu, snad aby se zabránilo přílivu laické lůzy. knihovnice pouští hrůzu, ukazuje zuby stejně strašidelně jako naše bývalá češtinářka s krycím jménem hujetínová a mluví s nosem nahoru víc než leckterá pařížská prvanda. ale nejhorší je vnitřek. ve stísněném prostoru vedle sebe sedí namačkaných dvacet doktorandů, kteří zběsile ťukají do klávesnice. "tohle je tvůj život příštích tří let, jestli chceš dělat PhD," odtušila suše spolužačka Maha.
takže váhám.

12 komentářů:

Honza řekl(a)...

Hele, a co si vy uživatelé facebooku představujete pod "prohodit slovo s živým člověkem"? :)

pseudointelektualka řekl(a)...

zhruba to, co ostatní smrtelníci, včetně pracovníků pohřebních služeb. abys svého speaking partnera mohl nahmatat a aby odpovídal.
"paní prodavačko, dobrý den" se nepočítá. ledaže by to byl ten krásnej rybář z trhu.

zoe řekl(a)...

Uff, to s tema kartama rozdanejma sleduju i ja a rikam si, ty jo, jak to ty lidi za tak kratkou dobu stihli udelat, ze uz jakoby nikoho nepotrebujou hledat, potkat, poznat, etc...? Je to zahada!

Zdeněk řekl(a)...

(a to si vemte, že tehdy ještě nebyl facebook!)
to je strasny deleni letopoctu :-)

Radka řekl(a)...

Tak já zas doufám, že až půjdu do práce, určitě tam potkám spoustu "zajímavých lidí" a začne nový kolo. A nebo taky ne.

Anonymní řekl(a)...

Lůza - hrůza se rýmuje.

Ptáče řekl(a)...

Taky mám ten nepříjemný pocit, že rozdané karty má spousta lidí kolem mě:/

bos. řekl(a)...

karty si lidi rozdávaj sami, takže je celkem jedno, jestli jim je 13, 23, 33 nebo 69.

diplomkovej život je lehce mnišskej, nepřekvapivě.

Petr řekl(a)...

jasně že ve 23 karty NEJSOU rozdaný...

Klára řekl(a)...

tak jsem si na tebe vzpomněla, když jsem tento týden odcházela v deset večer z národní knihovny a posteskla si, že nejsou otevřené přes noc...psala jsem ten den slova do esejů a četla je v knihách, ale NAHLAS jsem nevyřkla ani jedno...

pseudointelektualka řekl(a)...

lidi, tyhle komenty jsou děsivý. kromě lůzy-hrůzy a optimisty petra. bos. by si zasloužila titul stěr roku a my všichni ostatní, co si rozumíme, asi terapeutickou skupinu.

Vendula řekl(a)...

tohle je strašný, vážně! já se chci seznamovat pořád...